Epilepsi Genetik Midir?
15 Mayıs 2024

Epilepsi Genetik Midir?

Epilepsi Genetik mi; Evet Epilepsi genetik bir hastalıktır. Halen günümüzde bile tedavisi çok zor olan bir hastalık olup, günümüzün hala tam tedavisi olmayan bir hastalığıdır. Epilepsi hastalığı beyin fonksiyonlarında bozukluk sonucunda vücudun kasılması, kendini kaybetme gibi semptomları olan ve tedavisi zor olan bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri kişinin yaşına ve şahsına göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda psikolojik hastalıklar ile de karşılaşılsa bile yapılacak tetkik ve analizlerin ışığında tanısı konabilmektedir. Epilepsi hastalığı beyinde olan bir hastalık olduğundan ve beyinde bizim dış dünyası ile bağlantımızı sağlayan bir organ olduğundan çok önemli bir hastalıktır. Beyin organı yaklaşık olarak yüz milyar hücreden meydana gelen karmaşık bir sisteme sahiptir. Bu karmaşık sistem içerisinde, Epilepsi hastalığı günümüze kadar çözülemeyen bir sorundur. Epilepsi hastalığı halk arasında sara olarak bilinen bir hastalıktır. Hastalığın oluşma anı ve gidişatı beyin fonksiyonlarında oluşan bir bozukluğa bağlıdır. Beyin hücrelerinde oluşan anormal elektrik aktivitelerinin yayılması sonucunda ortaya çıkar. Beyin vücudu yöneten ve idare eden organ olduğundan, bu elektriksel aktivitenin gerçekleşmesi vücutta bulunan birçok organ ve sistemleri etkilemektedir.

Epilepsi hastalığının hastadaki oluşum şekli
  • Kasların gerilmesi,
  • Otonom sisteminin etkilenmesi,
  • Sindirim sisteminin etkilenmesi,
  • Göz ve kalp organlarına aynı anda etkilemesi, hastalarda değişik semptomlara neden olarak gelen bir hastalıktır.
Epilepsi hastalığı tek halkın bildiği gibi bir vücut kasılması oluşan bir hastalık değildir. Aslında bunun yanında göz seğirmesi, sadece kusma, bazen sadece sıcak basması veya bazen de sadece derin dalmalar ile seyreden bir hastalıktır. Toplumun bildiği vücut kasılması ve hastanın kendini kaybetmesi sadece onların bildiği bir kısımdır.

Epilepsi genetik mi?

Epilepsi hastalığın belirtileri yaşa ve hastaya göre değişir demiştik buna en güzel örnek yeni doğanlardır. Yeni doğan bebeklerde Epilepsi hastalığının belirtileri yutkunma ve yalanma şeklinde görülür. Ayrıca ayaklarda tıpkı bisiklet pedalı çevirir gibi bir durumda gözlemlenebilir. Süt çocukluğu döneminde ise hastada bütün vücutta kasılmalar, dalmalar, gibi belirtileri görülür. Bu hastalığın erişkinlerde olan belirtileri dahada farklı bir şekilde görülür. Hayal görme, kol ve bacaklarda uyuşma, belli başlı anıları hatırlayamama, kol ve bacaklarda kasılma veya bütün vücudun kasılması şeklinde Epilepsi hastalığı, belirtiler gösterebilir. En son yetişkinlerdeki belirtileri ise belli zaman boşlukları, tüm vücudun hareketlerini kontrol edememe, baş dönmeleri, belirli yerlerde uyuşmalar, kusmalar gözlemlenir. Yani yaş ilerledikçe hastalığın belirtileri de ilerler ve çoğalır. Aslında Epilepsi hastalığı vücudun fonksiyon dışı hareket etmesine neden olan bir hastalıktır. Herhangi bir fonksiyon dışı hareket Epilepsi hastalığının belirtisi olabilir. O yüzden ilk bayılma gibi belirtilerde hastalar öncelikle kardiyolojide muayene olur ve ona göre dahiliye bölümüne yönlendirilir. Bu oluşumlar araştırılıp Epilepsi hastalığı tanısı konur. Yani anlam veremediğimiz vücut fonksiyonu dışında gelişen hastalıklar Epilepsi hastalığına işarettir.

Epilepsi hastalığı neden olur?
  • Kafa yaralanmalarında,
  • Beyin tümörleri,
  • Felç,
  • Zihinsel gerilik,
  • Genetik yatkınlık gibi nedenleri vardır. Genellikle ailede Epilepsi hastalığı olan biri var ise aileye yeni gelen bireylerde de Epilepsi görülme olasılığı diğer normal insanlardan daha yüksek bir orandadır. Özellikle bazı Epilepsi hastalığı olan kişilerde genetik yatkınlık kanıtlanmıştır.

Bir başka varsayımda ise tek yumurta ikizleri olan bebeklerden birinde Epilepsi olması, diğerinde olmaması genetik yatkınlığı da sorgula nedeni olmuştur. Hastalık oluşumu değişken bir yapıda olup genetik mi değil mi demekten ziyade hastalığın olduğu bir ailede olma olasılığı yüksek bir potansiyel içermektedir. Yani Epilepsi hastalığı doğuştan olmuşsa genetiktir. İkiz bebeklerde bile bu hastalık sadece birini etkileyebilir diğeri normal gelişimi sağlayabilir. Buda insan vücudunun karmaşık yapısını bir daha karşımıza çıkartır. Ne kadar araştırılsa da insan bedeni hala bilinmezlikleri çok olan dünya canlılarının başında gelir. Sadece beyin organı bile halen tam olarak anlaşılamamıştır.

Sağlıkla kalın.

Epilepsi Genetik Mi Yorumları

soru

Epilepsiyim

01 Haziran 2024 Cumartesi

Ben bişey sormak istiyorum 22 yıldır epilepsiyim sadece kan vermek ve eeg dışında hiç bir yöntem kullanılmadı bi tane mr ım dAhi yok bu doğru ni tedavi yöntemimi

Cevap yaz
cevap

Lebâbet

01 Haziran 2024 Cumartesi

Epilepsi tanısı eeg yöntemiyle ortaya cıkar, cünkü eeg sinir sistemiyle alakalı bir film epilepsi için mr gerekmez.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi Öldürür Mü?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Genetik Midir?

Epilepsi Genetik Midir?

Parsiyel Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Parsiyel Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epilepsi Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Absans Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Absans Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi