Epilepsi Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Epilepsi Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi ve Göz Kayması

Epilepsi göz kayması konusuna değinmeden önce, epilepsi hastalığı ve ilerleme aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Uzman doktorlar, 30'dan fazla nöbet türü ve 100'den fazla farklı epilepsi sendromu tanımlamış olup, epilepsi hastalarının %30'unda nöbetlerin kontrol edilemediği saptanmıştır. Epilepsi, sinir hücrelerinde aşırı elektrik boşalması sonucu beynin normal aktivitesinin bozulmasıyla oluşan yaygın bir nörolojik hastalıktır.

Epilepsi nöbeti, hastalık esnasında kişinin beyninde gerçekleşen ani elektrik aktivitesinin patlamasıyla ortaya çıkar. Epilepsi nöbeti sırasında bellek kaybı, kas sertleşmesi, boş bakışlar, bilinç kaybı ve göz kayması gibi semptomlar görülebilir. Bir kişinin bir kere epilepsi nöbeti geçirmiş olması, bu hastalığa sahip olduğunu göstermez; ancak tetikleyici sebepler olmaksızın birkaç kez nöbet geçiren kişilerde epilepsi karakterize olabilir.

Epilepsi Nöbetinin Aşamaları

Epilepsi nöbetinin aşamaları üç ana başlık altında incelenebilir:

  • Aura: Kişi, nöbetin başlamak üzere olduğunu garip duygular ve huzursuzluk hissiyle sezebilir.
  • Nöbet: Nöbet sırasında ani elektriksel patlamalar yaşanır, bu da çeşitli fiziksel ve bilinç değişikliklerine yol açar.
  • Nöbet Sonrası: Beyin kendine gelme sürecinde uyuşukluk ve zihin karışıklığı hissedilir.

Epilepsi Hastalarının Geçirdiği Nöbet Türleri

Epilepsi hastalığında kısa süreli dikkat kaymasından uzun süreli konvülsiyonlara kadar pek çok nöbet çeşidi bulunmaktadır. Nöbet geçirme aralıkları birden az olabileceği gibi, günde birçok kez de görülebilir. Bu nöbet çeşitleri şunlardır:

Parsiyel Nöbetler

Parsiyel nöbetler beynin yalnızca bir kısmında başlayarak bir bölgesini etkiler. Parsiyel nöbetler iki aşamada gerçekleşir:

  • Basit Parsiyel Nöbetler: Nöbet esnasında kişinin bilinci yerindedir ve etrafındaki insanları fark etmeye devam eder. Kişi kendini rüyadaymış gibi hissedebilir ve duygusal patlamalar yaşayabilir. Göz bölgesinde bazı tikler görülebilir.
  • Kompleks Parsiyel Nöbetler: Bu nöbet esnasında bilinç değişiklikleri ve bilinç kaybı yaşanır. Kişi kendini sürekli rüyadaymış gibi hisseder.

Göz Kayması ve Epilepsi

Epilepsi nöbetleri sırasında göz kayması, kişinin bilinci yarı yerindeyken en sık rastlanan durumlardan biridir. Bu durumda kişinin göz bebekleri, göz kapaklarının arkasına kayacak şekilde bakışları donabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, kişinin başını yere vurup çarpmaması için dikkatli olunmalıdır.

Göz kayması durumunda, bu durumun kalıcılığını engellemek için nöbet geçiren kişi bilinçli hareket etmediğinden göz kapaklarını kapalı tutmak gerekmektedir. Ayrıca nöbet bittiği esnada da gözlerini sabit bir noktaya bakmasını sağlamak ve hareket ettirmemek, göz kaymasının kalıcı kusur olmasını engelleyici önlemler arasındadır.

Sonuç olarak, epilepsi ve göz kayması, doğru müdahalelerle kontrol altına alınabilir ve kişinin yaşam kalitesini artırabilir. Epilepsi hastalarının ve yakınlarının bu konuda bilinçli olması, nöbetlerin daha güvenli bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ayşe

11 Mayıs 2024 Cumartesi

12 günlük bebeğinin gözleri aniden yukarı doğru kaydı iki üç saniye sürdü ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayşe Hanım,

Yeni doğan bebeklerde göz kasları henüz tam gelişmediği için böyle durumlar normal olabilir. Ancak, bu tür bir durum sıkça tekrar ederse veya başka belirtiler de fark ederseniz bir doktora başvurmanızda fayda var.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayşe Hanım,

Yeni doğan bebeklerde göz hareketleri bazen tam kontrol altında olmayabilir ve bu tür geçici kaymalar yaşanabilir. Ancak, bu durumu kesinlikle bir uzmana danışarak takip etmenizi öneririm. Bir çocuk doktoruna ya da bir pediatrik göz doktoruna başvurabilirsiniz. Bebeklerin göz sağlığı ve gelişimi konusunda uzman bir görüş almak en doğru adım olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Eraltay

Merhaba ayşe hanım Epilepsi demeyin kulaktan duyma bunlar size kesin bir teşhis lazım bunuda ancak kendi doktorumuz koyabilir bu konu çok ciddi bir konu sağdan soldan bilgi toplamayın siz sadece doktorunuz ne derse onu yapın yoksa çocuğunuzun görme duyusunda sorun meydana gelebilir sağlıklı günler dileğim le

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Türleri Nelerdir?

Epilepsi Türleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi Nöbetleri

Beyin Kanaması Sonrası Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Sonrası Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Rolandik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Rolandik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Absans Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Absans Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ketojenik Diyet Epilepsi

Ketojenik Diyet Epilepsi