Dirençli Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Dirençli Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Dirençli Epilepsi

Dirençli epilepsi, pek çok kişide görülen ve tedavi edilmesi zor olan bir beyin hastalığıdır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bu hastalığın tedavi sürecinde hastalar genellikle ilaç kullanır. Teşhisin ardından, çoğu epilepsi hastası nöbet ve atakların azaltılması veya önlenmesi amacıyla ilaç tedavisi alır. Nöroloji doktorları tarafından düzenli olarak takip edilen hastalar, düzenli muayene ve kontrollere uyarak gözlenir. Epilepsi hastalarının yarısı ilaç tedavilerinden fayda sağlamaktadır. Ancak, bu durum çok ağır epilepsi vakalarında yeterli olmayabilir. Gelişen teknoloji sayesinde, artık kapalı lazer ameliyatları ve dirençli epilepsi vakalarında cerrahi müdahaleler de gündeme gelmiştir.

Epilepsinin Çeşitleri ve Tanısı

Epilepsi, çeşitli türlerde görülebilen bir hastalıktır ve hekimler, hastanın hangi tür epilepsiye yakalandığını belirler. Epilepsi, bireyler ve aileleri için oldukça sorunlu bir hastalıktır. Epilepsi hastalarının nöbetleri, nerede ve ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için özellikle aileler açısından zorlayıcı olabilir. Örneğin, bir epilepsi hastası caddeyi geçerken nöbet geçirebilir ve bu durum ciddi kazalara yol açabilir. Bu nedenle, hastalar genellikle yakınları tarafından uzaktan da olsa sürekli takip edilir. Bu, hem hasta hem de aile için oldukça zor ve stresli bir durumdur.

Dirençli Epilepsi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Dirençli epilepsi, hastaların ilaç tedavisine rağmen nöbet geçirmeye devam ettiği bir durumdur. Özellikle kadınlarda bu durum, hamilelik gibi durumlarda daha da karmaşık hale gelebilir. Epilepsi hastası kadınlar hamile kaldıklarında ilaçlarını kullanamayabilir ve bu durum nöbetlerin artmasına yol açabilir. Erkekler için de durum benzer şekilde zordur. Epilepsi hastaları, kullandıkları ilaçlar nedeniyle sürekli bir uyuşukluk ve yorgunluk hissi yaşayabilir. Gün içinde 15-20 kez nöbet geçiren hastalar, dirençli epilepsi olarak sınıflandırılır ve bu durumda ilaç tedavisi yeterli olmamaktadır. Bu hastalar, cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir. Ameliyat sonrası nöbetlerin ve atakların ortadan kalkması mümkündür. Günümüzde ileri teknoloji sayesinde, beyin açılmadan yapılan ameliyatlar da uygulanabilmektedir.

Dirençli Epilepsi Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Dirençli epilepsi hastalarının, fiziksel ve bedensel olarak kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle uyku, beslenme, iş hayatında aşırı yorgunluktan kaçınma ve stres gibi faktörlere özen göstermelidirler. Dirençli epilepsi hastaları, düzenli bir yaşam sürdürmelidir. Bu, diğer epilepsi hastaları için de geçerlidir. Düzenli bir yaşam tarzı, nöbet ve atakların sayısını azaltabilir. Sağlıklı olabilmek ve kalabilmek için epilepsi hastaları, genel muayene ve kontrollerini aksatmamalıdır. Altı ayda bir nöroloji kontrollerini yaptırarak daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hasan Safa

11 Temmuz 2024 Perşembe

Benim de dirençli epilepsi teşhisim var ve ilaç tedavisi yeterli gelmiyor. Bu durumda cerrahi müdahale gerçekten etkili olabilir mi ve ameliyat sonrası neler beklemeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hasan Safa Bey, dirençli epilepsi teşhisi konulmuş olması gerçekten zor bir durum. Cerrahi müdahale, ilaç tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda bazı hastalar için etkili bir seçenek olabilir. Ancak, cerrahinin uygunluğu ve başarı şansı kişisel durumunuza, epilepsinin türüne ve beynin hangi bölgesinden kaynaklandığına bağlıdır. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci ve olası yan etkiler hakkında doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşmanız önemlidir. Ameliyat sonrası, nöbetlerinizin sıklığında azalma veya tamamen durma olasılığı vardır, ama her durumda belirli riskler de mevcuttur. İyi bir değerlendirme ve uzman görüşü ile en doğru kararı verebilirsiniz. Geçmiş olsun dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Genetik Midir?

Epilepsi Genetik Midir?

İlginizi Çekebilir

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi Nöbetleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Köpeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Epilepsi Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir

Çocuklarda Epilepsi Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir

Beyin Ameliyatı Sonrası Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Ameliyatı Sonrası Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Yan Etkileri

Epilepsi Yan Etkileri

Güncel

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi Öldürür Mü?

Güncel

Epilepsi Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Atakları Belirtileri ve Tedavisi