Rolandik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Rolandik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Rolandik epilepsi, direk olarak epilepsii hastalığının çocuklardaki adıdır. Daha açık bir şekilde tanımlayacak olursak rolandik epilepsi, çocukluk çağı, epilepsileri içinde en sık görülen epilepsi türüdür. Direk olarak etki alanı 3-13 yaşları olan bu hastalık, müdahale edilmediğinde daha da artarak çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Rolandik epilepsi hastalığının diğer epilepsi rahatsızlığı türlerine göre ister tedavi edilsin ister tedavi edilmesin ortaya çıkarmış olduğu rahatsızlıkların ergenlik dönemiyle birlikte kaybolmasıdır. Fakat biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu hastalık tedavi edilmediği zaman nöbetler çok derin bir şekilde kişiyi etkiler. Bu nedenle hastalık ileri ki dönemlerde iyileşecek olsa bile kesinlikle ortaya çıkacak belirtilerin çocuğu daha az etkilemesi için gerekli olan önlemler alınmalıdır. Rolandik epilepsi rahatsızlığı yaşayan çocuklarda direk olarak kısa süreli beyin fonksiyonu bozuklukları meydana gelir. Bu süreç içerisinde çocuk nöbet geçirerek hal arasında sara krizi olarak bilinen sorunu yaşar. Bu durumda çocuğun bulunduğu mekan, yanında kimsenin olup olmaması çok önemlidir. Çünkü bu şekilde günümüzde birçok çocuk olmadık yerlerde sara krizi geçirerek kaybolmuştur. Roandik epilepsi rahatsızlığı üzerinde yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlık en çok erkek çocuklarında görülmektedir. Kız çocuklarına göre üçte bir daha fazla görülen bu rahatsızlık daha çok insanlarda 7-10 yaşları arasında çok daha yoğun bir hal almaktadır. Bu yaşlar arasında nöbetler ve diğer belirtiler daha da artar ve ailenin tedirgin olmasına neden olur.

Rolandik epilepsi belirtileri nelerdir?
  • Hastaların yüzde sekseni kadar bir diliminde bu rahatsızlık uyku sırasında ortaya çıkar. Yani çocuklar uyurken nöbet geçirirler. Bu nöbetler her an ortaya çıkabileceği için ailelerin nöbet sırasında ne yapacaklarını ve nasıl müdahale edeceklerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda çocuk için çok daha zor durumlar ortaya çıkabilir.
  • Çocuklarda rolandik epilepsi rahatsızlığı nöbetlerden önce ya da nöbet sırasında ciddi olarak titremeye ve kasılmalar şeklinde belirtiler gösterecektir. Bu süreç içerisinde çocuğunuzun bilinci açık olacaktır.
  • Rolandik epilepsinin bir diğer belirtisi ise çocuğun odasından gelen garip sesler olacaktır. Çocuğun herhangi bir zaman uyurken epilepsi nöbeti geçirmesi durumunda çocuk garip garip sesler çıkarabilir. Bu durumlarda çocuğunuz sizlere yanıt veremez halde olacaktır.
  • Çocuklarda bu hastalığın etkili olması durumlarda bazen konuşamama, yüzün yarısında kasılmalar, baş ağrısı ve halsizlik gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durumlar çok ciddi bir şekilde rahatsızlıklara neden olacağı için bazı tedaviler yapılması gerekir.
  • Rolandik epilepsi belirti olarak yanakta, diş etlerinde, damaklarda ve dilde uyuşmalar meydana gelir. Meydana gelen bu uyuşmalar, birçok zaman çocuk tarafından hatırlanmaz.
Tanı ve tedavi nasıl yapılır?

Çocuklarda bu rahatsızlıkların ortaya çıkarılması için öncelikle çocuğun hikayesi dinlenmektedir. Tabi ki bu hikâye daha çok aileden dinlenir. Bu şekilde alınmış olan bilgiler biraz daha net olacaktır. Daha sonra doktorlar çocuklarda kan tetkikleri, kroinal MRG gibi testler yaparak sorunun varlığını ortaya çıkarır. Bunun yanında belirtmek isterim ki rolandik epilepsi hastalığının tedavisi direk olarak psikolojik ve ilaç tedavisi ile yapılmaktadır. Çocuğunuza verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması durumunda beyindeki elektriksel bağ biraz daha güçlü olarak ve hastalığın belirtileri çok ciddi bir şekilde sonlanacaktır.

Rolandik Epilepsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi Nöbetleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Epilepsi Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Epilepsi Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Epilepsi Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Epilepsi Yan Etkileri

Epilepsi Yan Etkileri

Güncel

Ketojenik Diyet Epilepsi

Ketojenik Diyet Epilepsi

Güncel

İyi Huylu Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?